Mama Mums Rūpi

KAIP GIMĖ PROJEKTAS?

Projekto „Mama mums rūpi“ vizija suburti ir kurti palaikančią visuomenę, kurioje skatinama ne bijoti emocinių problemų, bet jas spręsti tinkamais būdais.

Profesionali fotografė, studijos Asta foto“ įkūrėja Asta ir „Nėštumo kalendoriaus“ siela Nida – likimo suvestos tam, kad sukurtų unikalų pagalbos moterims projektą „Mama mums rūpi“. Tai vienintelis toks Lietuvoje socialinis projektas, skirtas besilaukiančioms ir jau pagimdžiusioms moterims. Ir ne tik joms. Prie projekto prisijungė ir informacinis partneris – psichologai iš Depresijos gydymo centro, kuriems moterų ir visos šeimos skausmas susidūrus su pogimdymine depresija gerai pažįstamas.

Ši iniciatyva gimė iš poreikio paskatinti besilaukiančią ar neseniai pagimdžiusią moterį supančius artimus žmones – vyrą, mamą, sesę, anytą, draugus – jai padėti, palaikyti, pavaduoti buityje ar tiesiog nuoširdžiai paklausti „Kaip tu jautiesi?“

„Fotografuodama naujagimius, beveik kasdien bendrauju su neseniai pagimdžiusiomis mamomis. Joms dažnai kyla klausimų apie maitinimą ir kitas specifines problemas. Per fotosesiją visada pasakoju apie naujagimį, jo raminimo būdus, nuoširdžiai norėdama, kad tėveliai naudotųsi tomis žiniomis ir jaustųsi ramiau suprasdami kūdikio poreikius bei labiau pasitikėtų savimi. Mielai mamas išklausau ir patariu, tačiau kartais mano turimos patirties ir žinių neužtenka.“, – apie užgimstančią projekto idėją pasakoja Asta.

Tačiau viską nulėmė susitikimas su Nida. Jos paskatinta pažiūrėjau į visa tai plačiau ir giliau. Ir užsidegiau mamoms skirtu palaikymo projektu. Tai patvirtino dauguma prie projekto prisidėti pakviestų partnerių“, – džiaugiasi Asta.

Jai antrina projekto bendraautorė ir ambasadorė Nida: „Elementari žmonių parama ir supratimas kuria palaikančią aplinką, kurioje mama gali jaustis rami, žinodama, kad nebus pasmerkta, atsitikus neįprastiems, nemaloniems bei nesuprantamiems dalykams. Tam, kad moteris neliktų viena ir psichologiškai nepalūžtų, ypač tais momentais, kai jai tampa sunku, svarbu palaikti ir kurti jai saugią aplinką .

Kartais pakanka, kad elementarios paslaugos tiekėjas (pvz., kūdikio masažistė, paskaitų lektorė, žindymo konsultantė, ginekologė) būtų atidus ką tik pagimdžiusiai moteriai, paklaustų jos „O kaip tu laikaisi?“ Parodę rūpestį tampame atsakinga, glaudžia bendruomene, kurioje mama nėra viena. Tokiu būdu padrąsiname kreiptis pagalbos, rodome pasitikėjimą ir demonstruojame supratimą bei pagarbą mamoms ir jų sprendimams apskritai. To dar tikrai trūksta Lietuvos visuomenėje.“

„Visada gera matyti iniciatyvas, kylančias „iš apačios“, iš tikro gyvo poreikio, o ne nuleistas „iš viršaus“ ir privalomas. Kaip visuomenė, esame labiau įpratę laukti, kad kas nors ateitų ir pasirūpintų ar ką nors duotų. Mane įkvepia šios jautrios ir neabejingos šalia esančių skausmui moterys. Jos pasiryžo savo jėgomis burti paramos tinklą, kuriuo atlieptų didžiulį pogimdymine depresija sergančių moterų informacijos ir paramos stygių. Džiaugiamės galėdami prisijungti“, – sako “Depresijos gydymo centro” įkūrėja ir psichologė Aušra Mockuvienė.

Susipažinkime​

APIE MUS

Asta Petraitienė

Projekto autorė, naujagimių fotografė | www.astafoto.lt

Dirbant su naujagimių susilaukusiomis šeimomis kilo noras pasidalinti sukauptomis žiniomis, kurios, žiūrint iš savo patirties ir laiko perspektyvos, dėliojasi gerokai paprasčiau ir aiškiau. 

Tačiau pajutau, kad mano turimų žinių nevisada užtenka. Taip kilo mintis surinkti įvairių specialistų kontaktus ir patalpinti juos vienoje vietoje jaunų šeimų patogumui, nes su verkiančiu kūdikiu ant rankų nevisada yra laiko ieškoti pagalbos, galbūt net sunku suformuluoti ko tiksliai reikėtų, ypač jeigu tai pirmas kartas ir šalia nėra kas galėtų patarti.

Tačiau viską nulėmė susitikimas su Nida. Jos paskatinta pažiūrėjau į visa tai plačiau, giliau ir užsidegiau palaikymo projektu mamoms. Apie problematikos aktualumą ir poreikį patvirtino ir dauguma prisidėti pakviestų partnerių.

Nida Vildžiūnaitė

Projekto koordinatorė | www.nestumokalendorius.lt autorė

Nida vadovauja VšĮ “Mediapressa”, kuri jau daugiau nei 10 metų leidžia NĖŠTUMO KALENDORIŲ,  informacinį leidinį nėščiosioms ir kūdikius auginatiems tėvams bei vykdo socialinius projektus tokius, kaip “Mama mums rūpi”.

Džiaugiuosi, kad „Mama mums rūpi” projekte kartu su partneriais skatiname bendruomenių susitelkimą ir kviečiame miesto bendruomenę drauge kurti palaikančią ir atidžią mamai aplinką. Svarbu žinoti, kad hormonų persitvarkymas ir vaikelio priežiūros iššūkiai dažnai sukelia tikras emocijų audras ir moteriai gali būti reikalinga parama, palaikymas, o kartais – specialistų pagalba. Visiems palanku dar kartą prisiminti, kad šypsena ir paprasčiausias klausimas „O kaip gi tu?”gali išties daug!

Aušra Mockuvienė

Klinikinė psichologė | www.depresijosgydymas.lt

“Visada gera matyti iniciatyvas, kylančias „iš apačios“, iš tikro gyvo poreikio, o ne nuleistas „iš viršaus“ ir privalomas. Kaip visuomenė, esame labiau įpratę laukti, kad kas nors ateitų ir pasirūpintų ar ką nors duotų. Mane įkvepia šios jautrios ir neabejingos šalia esančių skausmui moterys. Jos pasiryžo savo jėgomis burti paramos tinklą, kuriuo atlieptų didžiulį pogimdymine depresija sergančių moterų informacijos ir paramos stygių. Džiaugiamės galėdami prisijungti“.