KAIP GIMĖ PROJEKTAS?

Mama mums rūpi projekto iniciatorės Asta Petraitienė ir Nida Vildžiūnienė

Profesionali naujagimių fotografė, studijos „Asta foto“ įkūrėja Asta, beveik kasdien bendraujanti su neseniai pagimdžiusiomis mamomis, kreipėsi į socialinio verslo atstovę Nidą su dideliu noru palaikyti naujai iškeptą mamą ir padėti jai. „Dirbant su naujagimių susilaukusiomis šeimomis nuolat dalinuosi sukauptomis žiniomis, mamas išklausau ir joms patariu, jeigu turi klausimų. Tačiau pajutau, kad mano turimos informacijos ne visada užtenka.“ „Nėštumo kalendoriaus“ leidėja ir socialinio verslo atstovė Nida, daug metų besigilinanti į mamų ir šeimų situaciją Lietuvoje, teigia, kad moters psichikos sveikata nėštumo metu, gimdymo metu ir po yra nesirūpinama.

„Informacijos šeimoms yra gausu, tačiau mes vis dar neatpažįstame depresijos po gimdymo, o susidūrę su sunkumais nesulaukiame tinkamos pagalbos, susiduriame su nuostatomis, stereotipais, specialistų trūkumu, maža paslaugų įvairove ir menkomis pagalbos galimybėmis.“ Atvirai apie motinystės sunkumus ir emocinę būseną po gimdymo vis dar kalbama per mažai, tad „Mama mums rūpi“ iniciatyvos autorės nutarė imtis veiklos ir suteikti pogimdyminę melancholiją ir depresiją išgyvenančioms mamoms viltį.

Susipažinkime​

KOMANDA

Asta Petraitienė

Projekto bendraautorė, atsakinga už bendruomenių vystymą ir plėtrą, interneto svetainę ir komunikaciją. Naujagimių fotografė | www.astafoto.lt

Dirbant su naujagimių susilaukusiomis šeimomis kilo noras pasidalinti sukauptomis žiniomis, kurios, žiūrint iš savo patirties ir laiko perspektyvos, dėliojasi gerokai paprasčiau ir aiškiau. Tačiau pajutau, kad mano turimų žinių nevisada užtenka. Taip kilo mintis surinkti įvairių specialistų kontaktus ir patalpinti juos vienoje vietoje jaunų šeimų patogumui, nes su verkiančiu kūdikiu ant rankų nevisada yra laiko ieškoti pagalbos, galbūt net sunku suformuluoti ko tiksliai reikėtų, ypač jeigu tai pirmas kartas ir šalia nėra kas galėtų patarti.
Viską nulėmė susitikimas su Nida. Jos paskatinta pažiūrėjau į visa tai plačiau, giliau ir užsidegiau palaikymo projektu mamoms. Apie problematikos aktualumą ir poreikį patvirtino ir dauguma prisidėti pakviestų partnerių.

Nida Vildžiūnaitė

Projekto bendraautorė, strategė ir koordinatorė. Motinystę globojančių iniciatyvų sąjungos valdybos narė, socialinio verslo kūrėja www.nestumokalendorius.lt autorė

Nida vadovauja VšĮ „Mediapressa“, kuri jau daugiau nei 10 metų leidžia NĖŠTUMO KALENDORIŲ,  informacinį leidinį nėščiosioms ir kūdikius auginatiems tėvams bei vykdo socialinius projektus tokius, kaip „Mama mums rūpi“. Džiaugiuosi, kad „Mama mums rūpi“ projekte kartu su partneriais skatiname bendruomenių susitelkimą ir kviečiame miesto bendruomenę drauge kurti palaikančią ir atidžią mamai aplinką. Svarbu žinoti, kad hormonų persitvarkymas ir vaikelio priežiūros iššūkiai dažnai sukelia tikras emocijų audras ir moteriai gali būti reikalinga parama, palaikymas, o kartais – specialistų pagalba. Visiems palanku dar kartą prisiminti, kad šypsena ir paprasčiausias klausimas „O kaip gi tu?“gali išties daug!

Sigita Valevičienė

Sveikatos psichologė, 13 metų dirbanti nėštumo, gimdymo ir laikotarpio po gimdymo srityje. Knygos „Motinystės kelias“ autorė Dula, hipnogimdymo mokytoja Projekto „Mama mums rūpi“ lektorė

Pogimdyvinė depresija – tai depresija, atsiradusi pogimdyviniame laikotarpyje. Tokia būsena sukelia intensyvią jaunos mamos kančią, dažnai su kaltės jausmu, sutrikdo normalų šeimos gyvenimą, turi kitų neigiamų socialinių ir emocinių pasekmių.
Iki 20 proc. mamų patiria šį sutrikimą. Jis prasideda per pirmus mėnesius po gimdymo (rečiau – po gimdymo praėjus pusmečiui ar daugiau), tęsiasi keletą mėnesių ar ilgiau ir pasireiškia kaip stiprūs emocijų svyravimai, išsekimas, beviltiškumo jausmas. Šie simptomai gali paveikti mamos gebėjimą pasirūpinti savimi ir savo vaiku, atlikti kasdieninę veiklą.